Kultura

Kniha zvláštních nových věcí

Možná poslední román Michela Fabera pojednává o víře a lásce

Michel Faber znovu dokazuje, že je obtížně zařaditelným fenoménem současné literatury. Nizozemský rodák, který studoval a pracoval v Austrálii a nakonec se usadil na Skotské vysočině, se vzpírá klasifikaci národnostní (ačkoli si jej Skotové hrdě uzurpují) i žánrové. V jeho díle najdeme několik ceněných povídkových sbírek, sci-fi Pod kůží, duchařskou novelu Sto devadesát devět schodů i román Kvítek karmínový a bílý. Právě tento historický kolos mu přinesl celosvětovou proslulost. S fascinující detailností v něm vykresluje viktoriánský Londýn a na osudech mladé prostitutky poukazuje na nespravedlnost společenského systému a zejména postavení žen.

Jeho nejnovější román Kniha zvláštních nových věcí, který vychází česky, se naopak odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti. Stejně jako v alegorii Pod kůží si v něm Faber půjčuje prvky sci-fi, aby doslova z vesmírného odstupu zkoumal zásadní otázky týkající se lidství a víry, ale zároveň vyprávěl intimní příběh lásky a ztráty.

Milovník Ježíše č. 56

Evangelický pastor Peter odjíždí na misionářskou výpravu ve službách tajemné nadnárodní korporace USIC. Z nenápadných narážek vychází najevo, že necestuje do Afriky či Indie, nýbrž na odlehlou planetu Oáza. Mezi původními obyvateli, o nichž neví zhola nic, má šířit evangelium. Na Zemi nechává manželku Beu. Faber využívá model, který se v literatuře často objevuje v souvislosti s evropským kolonialismem: nositel západní civilizace se pln odhodlání vydává šířit víru mezi domorodce, ale pod tlakem prostředí a odlišných norem se jeho jistoty začnou hroutit.

Na známém schématu nicméně autor staví originální příběh, který je stejně drásavý jako jímavý. Mimozemšťany – kteří pěstují potraviny pro USIC – nemusí Peter přesvědčovat o křesťanství, naopak. Uvítají ho sborovým zpěvem Amazing Grace, a protože jejich jazyk je pro nově příchozí nesrozumitelný, pojmenují se všichni Milovník Ježíše a rozlišují se číselným kódem. Pastor nečelí nepřátelské populaci: čeká na něj společenství horlivých konvertitů, kteří hltají příběhy z Bible (oné „knihy zvláštních věcí“), a jak se ukáže, nového pastýře si na kolonizátorech razantně vynutili.

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte