Jan Sokol, filosof a vysokoškolský pedagog Foto MAFRA - František Vlček
Jan Sokol • Autor: MFDNES + LN, Profimedia

Ne, kandidovat se nechystám, ale o úloze českého prezidenta jsem přemýšlet musel. Ten po svých korunovaných předchůdcích zdědil monumentální královský hrad, odkud by mohl shora pozorovat hemžení v podhradí, jako kdysi Werichův Rudolf II. Ještě Masaryka chtěli lidé vídat na koni a za Gottwalda se zpívalo Te Deum. To sice prezidentovi přináší určité body zadarmo, jenže doba vyžaduje, aby to byl občan, jeden z nás. Musí tedy chodit v civilu a nemůže si nasadit korunu, když se chystá vládnout, a sundat si ji, když jde večer do hostince. Je prezidentem ve dne v noci, 365 dní v roce, a nemůže tedy odlišit, kdy je „jeden z nás“ a sdílí s námi naše fobie i fúrie, a kdy nás má naopak moudře povzbudit. Malicherná mstivost, hašteřivost, pletichy, či dokonce zastrašování by ho ovšem jen ztrapňovaly.

Král se králem narodil, kdežto prezident se jím musí nejdřív stát, a to procedurou, která omezuje možné kandidáty. Už Platon věděl, že vládnout má člověk, který to nechtěl, což se dnes může stát jen za zcela mimořádných okolností. Tak se mohl stát prezidentem Masaryk a za jiných okolností Václav Havel, kteří by v klidných dobách zřejmě dělali něco jiného. Ve všeobecných volbách, kde se nedá společně přemýšlet ani vyjednávat, může uspět jen člověk, který to strašně moc chce. To ještě není neštěstí, ale riziko, které poslanci před pár lety krátkozrace vystupňovali přímou volbou.

Prezident, který by v parlamentní demokracii měl být v pozadí a šetřit si autoritu pro chvíle nouze,…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte