Ještě že v Česku neexistuje třeba otroctví, člověk si s obavami představuje, jak obtížné by bylo ho zrušit. Staří matadoři z ODS by protestovali proti nepřijatelným zásahům do soukromého vlastnictví. Šéf TOP 09 by sice s abolicí souhlasil, ale pak by najednou otočil, protože nehodlá podporovat koalici. Před hlasováním by se sešlo víc pozměňovacích návrhů než přítomných poslanců, například ten od Marka Bendy, že majitel si smí ponechat otroky, pokud má nemocná záda a musí tahat ze sklepa uhlí. Dvě koaliční strany by se hádaly, který z jejich téměř totožných zákonů je lepší, a podrážely si vzájemně nohy. A až by parlament zákon odmítl, vzkázal by prezident (sám majitel několika tmavých pomocníků), že má velkou radost.

Samozřejmě – přeháníme. Zákaz kouření v restauracích není dějinným milníkem v ochraně lidských práv, byť k ní svým způsobem přispívá, a také proto se dnes na Západě nekouření v uzavřených společných prostorách počítá za samozřejmost asi jako fakt, že si před jídlem myjeme ruce.

V Česku tuhle úpravu podporuje většina veřejnosti. Sledovat proto, jak Poslanecká sněmovna už poněkolikáté dělá všechno pro to, aby zákaz kouření v restauracích potopila, je mimořádně frustrující. Pokud chtěli poslanci posílit rozšířenou skepsi, že se v téhle zemi nedá rozumně vládnout, minulý týden se jim to podařilo.

Odpor poslanců je tak trochu záhadou. Část z nich je zřejmě zlobbovaná nebo rovnou podplacená tabákovým průmyslem, část nedovede nadřadit veřejný zájem vlastní…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1544

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte