domy pro seniory
domy pro seniory • Autor: Matěj Stránský

Mezi noblesními budovami univerzitního kampusu na pražském Karlově pulzuje krásné květnové odpoledne: kolem probíhají závodníci v běhu do schodů, na trávníku se skupinka mládeže dohaduje nad rozloženým nákresem a vedle se šťastně objímá mladý pár. Radost z hezkého počasí a blížících se prázdnin je cítit na každém rohu, takže reportérova otázka, jak by si tihle natěšení mladí lidé přáli zestárnout a co pro to dělají, působí trochu jako blesk z čistého nebe. „Nad tím jsem ještě fakt nepřemýšlel,“ kroutí kudrnatou hlavou budoucí geograf Juraj a dál drží kolem ramen přítelkyni. Mnohem větší vrásky mu prý momentálně dělá zkouška z matiky, jestli sežene po škole práci – anebo válka na Ukrajině. „Stáří je ještě strašně daleko,“ směje se.

Jak by chtěla žít za čtyřicet padesát let, si zatím neplánuje ani štíhlá zrzka Anna, která ve školní kavárně bifluje biologii. Jasno má nicméně v tom, jak by žít nechtěla – v žádném domově či ústavu pro staré lidi. „V několika jsem byla a děsí mě to nulové soukromí a apatická atmosféra,“ říká dívka. Aby se tomu vyhnula, platí si už teď s rodičovskou pomocí penzijní připojištění a doufá, že si za tyhle našetřené peníze jednou zaplatí třeba ošetřovatelku.

Ve svém přání vyhnout se v pozdním věku péči zdejších institucí a léčeben pro staré není Anna rozhodně sama: podle léta se opakujících průzkumů doufá v tu samou věc osm Čechů z deseti. Novinkou ovšem je, že začíná přibývat těch,…

25. - 31. květen, č. 22/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25. - 31. květen, č. 22/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte