0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Speciál3. 5. 201510 minut

Válka skončila v roce 1946

S historikem Jaroslavem Šebkem o tom, proč komunisté tak snadno vyhráli volby

Jaroslav Šebek • Autor: Matěj Stránský

Nástup komunismu v Československu si spojujeme s pučem v roce 1948, vlastně ale začal o dva roky dříve. V květnu 1946 vyhráli komunisté volby, které byly více méně demokratické. Proč se to stalo? 

Vítězství levice nebylo jenom věcí Československa, šlo o fenomén, v němž se odráží válečný zážitek a prožilo ho více zemí. Například ve Francii a Itálii, kde se volilo téměř ve stejnou dobu jako u nás, také výrazně posiluje levice včetně komunistů.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Komunistické strany však úplně nezvítězí.

Nezvítězí. Ale například ve Francii se další parlamentní volby konají ještě téhož roku v listopadu a tam už komunisté zvítězí. Situace je nicméně odlišná v jedné věci – většina ostatních politických stran dokáže spolupracovat proti komunistům. Další volby už potom skončí jinak. A tady musíme hledat kořen problému. U nás nekomunistické strany nedokázaly vymyslet jednotnou taktiku proti komunistům. Neuměly koordinovat postup, což se projevilo už na jaře 1945.

Na jaře 1945 se připravoval Košický vládní program, jímž se pak poválečná politika řídila. Podílely se na něm různé exilové strany, směr ale určovali komunisté?

Měli velmi jasně připravenou strategii a byli o krok napřed. Takhle to zůstalo až do února…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc