Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Pod kapotou písně

foto Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media /  Reuters
foto Globe Media / Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

„Představte si na chvíli pořad o vaření, kde by se nezmiňovaly přísady. Nebo kdyby se odborník na auta odmítal zabývat tím, co je pod kapotou.“ Těmito absurdními příklady uvedl minulý týden jazzový recenzent Ted Gioia svůj text nazvaný Hudební kritika zdegenerovala do referování o životním stylu.

Autor několika ceněných hudebně-historických publikací v něm líčí rozhořčení nad tím, že při začtení do jakékoli recenze se čtenář dočká spíš adjektiv „hustý“ nebo „sexy“, než aby se dozvěděl o struktuře písně, harmonii či aranžích. Platí to prý jak na internetu, tak ve specializovaných hudebních časopisech; vše je zatížené diletantismem a fanouškovstvím. Gioiovo zamyšlení, které publikoval server The Daily Beast, rázem vyvolalo bouřlivou diskusi mezi potrefenými kritiky i aktivními muzikanty. Dobře se na ní projevilo, jak moc se během posledních dekád proměnilo chápání hudby. A vyvstala otázka, o čem vlastně v souvislosti s ní chceme mluvit.

Proměna hudby ve znak životního stylu je otočka, která se udála po druhé světové válce v souvislosti se zrodem teenagerské kultury. Když se člověk ve dvacátých letech narodil na americkém venkově, country hudba pro něj nebyla doplňkem, jejž by si vybíral na základě vkusu, ale estetický otisk každodenní reality. Teprve šedesátá a především sedmdesátá léta s sebou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

31. března - 6. dubna, č. 14/2014 • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.