Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Temná hmota

Ekonomii bývá často vytýkáno, že není exaktní vědou jako fyzika. Jenže ani ve fyzice není vše jasné. Někdy je potřeba vypomoci si poněkud umělým ad hoc vysvětlením, například zavedením temné hmoty, která by měla tvořit 83 procent veškeré hmoty v kosmu. Lze tak objasnit, proč je vesmír stabilní, ačkoli k tomu gravitace známé hmoty nepostačuje.

Ekonomové R. Hausmann a F. Sturzeneggerz Harvardu se fyzikou inspirovali a princip „temné hmoty“ použili k vysvětlení nerovnováhy v platební bilanci USA. Podle jejich teorie existuje „temná hmota“, která americkou bilanci vylepšuje, není ale zachycena v oficiální statistice. Uvádějí tři příklady. Prvním je know-how. Americké firmy při svých investicích ve světě zároveň vyvážejí znalosti, tento export ale není nikde evidován. Druhým příkladem je ražebné, které je výnosem za to, že USA poskytují světu globálně přijímaný prostředek směny – dolar. Třetím příkladem je rozdíl mezi výnosy v USA a jinde ve světě. Americká ekonomika těží ze své stability a může si dovolit nabízet relativně nižší výnosy z investic, než nabízejí investice v jiných zemích, s nimiž je spojeno větší riziko. Tuto prémii lze chápat jako pojištěn rizik pro investory, které USA „vyvážejí“ jako službu do světa.  „Temnou hmotou“ americké ekonomiky jsou tedy znalosti, měna a pojištění, jež poskytuje světu.

Inspiraci v teorii temné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.