Muži jsou pro naši planetu škodlivější než ženy. Podle posledních dat francouzského Národního institutu pro statistické a ekonomické studie typický Francouz napomáhá vyšší koncentraci oxidu uhličitého ve vzduchu produkcí 39,3 kilogramu uhlíku denně oproti typické Francouzce, která vyprodukuje 32,3 kilogramu.

A to není všechno – podle studie z léta roku 2009, ve které švédsko-finský tým zkoumal chování mužů a žen v Německu, Řecku, Norsku a Švédsku, muži jedí více masa než ženy, které upřednostňují jemnější zeleninu a ovoce. Muži také daleko více jezdí autem než ženy a mnohem častěji létají. Tým také vypočítal, že v Norsku je rozdíl mezi ženskou a mužskou stopou kolem šesti procent a v Německu osm, ve Švédsku se to přehouplo přes dvacet a v Řecku až neuvěřitelných 39 procent.

Experti z německého Ústavu pro výzkum změny klimatu v Postupimi k tomu dodávají, že na vině jsou společenské stereotypy, které nám navzdory všem úspěchům v boji za rovnoprávnost mužů a žen dodnes určují, kdo se čemu bude věnovat. Muž kariéře (proto bude častěji jezdit autem a létat letadlem) a žena s největší pravděpodobností dětem – tedy až přijdou. Proč raději zůstane s dětmi doma žena, a ne muž – a to i v období, kdy jsou obě role zastupitelné –, je jasné: rozdíly v platech jsou stále tak veliké, že je pro rodinu zpravidla výhodnější, když ji živí muž.

Stravovací návyky u obou pohlaví lze samozřejmě měnit jen obtížně. Nejkratší cesta ke srovnání…

2011_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte