Anketa: V jaké míře financuje vaši činnost stát? Vidíte v tom ohrožení své nezávislosti?
 

06_AAA.jpg
06_AAA.jpg

 

06_A_n.jpg
06_A_n.jpg
Pavel Franc

programový ředitel Ekologického právního servisu

EPS má od státu jen menší část prostředků. Vloni to bylo asi 14 %, o rok dříve 17. Zásadní část financování pochází ze soukromých nadací. O ohrožení nezávislosti EPS tedy nelze mluvit. Zajímavá je však otázka financování neziskovek z evropských fondů. Ty totiž mají priority nastavené Evropskou komisí. Spousta aktivit se tak dá interpretovat jako politika k naplnění těchto priorit. Chybí v nich ale podpora „hlídacích psů“ demokracie. Pro naši demokracii je to škoda.

 

06_D_n.jpg
06_D_n.jpg
Vojtěch Kotecký

programový ředitel Hnutí DUHA

Státní granty v posledních deseti letech tvořily pouze asi 10 % našeho rozpočtu.Práce Hnutí DUHA závisí hlavně na drobných příspěvcích tisíců lidí, kteří ji pravidelně podporují třeba stokorunou měsíčně nebo podobnou částkou. Proto můžeme prosazovat zdravou péči o lesy, lepší recyklaci odpadků nebo chytré inovace v energetice. V evropských zemích či USA je taková dlouhodobá pomoc neziskovým organizacím běžným zvykem. Důležité jsou také granty nezávislých nadací. Obojí dohromady nám zaručuje nezávislost na politicích, úřednících či firmách.

 

06_C_n.jpg
06_C_n.jpg
Jan Mrkvička

ředitel humanitárních a rozvojových programů společnosti Člověk v tísni

Prostředky ze státního rozpočtu tvoří zhruba pětinu rozpočtu společnosti Člověk v tísni. Mimoto, všechny prostředky získáváme na realizaci detailně formulovaných projektů, které my předkládáme donátorům, nikdo nám tedy nedává volné prostředky, na jejichž základě by mohl ovlivňovat naši činnost. K udržení nezávislosti nám také hodně pomáhají prostředky od soukromých dárců, které nám umožňují například pomáhat v oblastech ležících na okraji zájmu velkých dárců.

 

06_B_n.jpg
06_B_n.jpg
Janek Kotecký

koordinátor sítě Bezkorupce, Oživení

V posledních letech se jednalo o 10–30 %. Nezávislost by mohl ohrožovat podíl vyšší, zejména kdybychom chtěli grantů od určité státní instituce využívat na kontrolu její vlastní činnosti. Pro nás jako watchdogovou neziskovku platí dvojnásob to co pro ostatní: nezávislost je třeba zajistit pokrytím rozpočtu z více zdrojů tak, aby výpadek jednoho segmentu neohrozil naši činnost. Ideální formou je trvalá podpora neziskovek jednotlivci – každá jich potřebuje stovky až tisíce. Není to nemožné. Já sám dlouhodobě přispívám třem. Dělejme to všichni – a vybírejme dobře!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte