První lék vyrobený z marihuany dostal vstupenku na pulty českých lékáren. Je to dobrá, nebo špatná zpráva? Nemocní s roztroušenou sklerózou, pro něž je ústní sprej Sativex určen, ji určitě vítají. A stejně tak ji můžeme ocenit coby oficiální uznání léčivých účinků konopí. Přesto je příběh tohoto medikamentu především absurdní. 

Sativex bude v Česku bedlivě střežen. Recept s modrým pruhem jej řadí mezi nejpřísněji hlídané opiáty, a přestože diagnóz, na něž konopné výtažky prokazatelně pomáhají, je několik, užívat jej u nás budou smět jen pacienti s roztroušenou sklerózou na zmírnění svalové ztuhlosti. Navíc jen ti, jimž nepomohly žádné jiné léky. Strach ze zneužití Sativexu coby prostředku k navození marihuanového rauše má asi svou logiku, opatření, která tomu mají zabránit, však kráčejí v tradici protidrogové hysterie. Tím hlavním „regulátorem“ je totiž cena. V Česku zatím nebyla stanovena, dá se ale předpokládat, že se odvine od ceny v domovské Británii – léčba Sativexem tak pacienta s roztroušenou sklerózou vyjde ročně na zhruba 120 tisíc korun. Lék je ohodnocen tak vysoko, aby se vyplatilo jej hlídat a nevyplatilo prodávat na černém trhu.

Selský rozum velí připomenout, že vypěstovat si potřebné množství léčebného konopí na zahradě vyjde pacienta maximálně na pět tisíc ročně.…

2011_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1555

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte