64_tvar01_cudlin_R10_2011_n.jpg
64_tvar01_cudlin_R10_2011_n.jpg
64_tvar01_cudlin_R10_2011.jpg
64_tvar01_cudlin_R10_2011.jpg

Když lidský život visí na nitce, pak je tato nitka stupnicí jeho hodnot,“ napsal literární kritik Josef Vohryzek v recenzi na sbírku povídek Démanty noci Arnošta Lustiga. Měl tím na mysli, že život Lustigových literárních hrdinů visí na nitce neustále, že se ocitají v nejtěžších mezních situacích a všechny je v sobě shrnuje jediné slovo – holocaust. Lustig o tomto zločinu svědčil svými knihami, rozhovory i svým pohnutým životem. Předminulou sobotu 26. února zemřel.

 

A od té doby mě to straší

Když si člověk prohlíží fotografie Arnošta Lustiga, všimne si brzy zvláštní věci. Ať je na nich zachycen s některými z jeho přátel, slavných nebo i neznámých lidí, často je familiárně drží kolem ramen. Jeho typické oslovení „ty bejku“, kterým zahajoval hovor a dotyčnému začal tykat, zlidovělo už i mezi nečtenáři jeho knih. Plebejská upřímnost, až žoviální „neomalenost“, kterými si uměl rychle každého získat, souvisely s jeho silným sociálním cítěním a – pokud na to člověk přistoupil – tvořily jeho osobní šarm. Přesto jeho život i dílo skrývá kromě hodnot i rozpory, o nichž by se nemělo mlčet, protože dotvářejí bohatší a pravdivější celek jeho osudu: „Jsem spisovatel a mou povinností je říkat pravdu, i když je nepříjemná i pro mě,“ řekl Arnošt Lustig v knižním rozhovoru Tachles, Lustig, který s ním vedl…

2011_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte