Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Po stopách jedné vraždy

65_politika_R50_2010_n.jpg
65_politika_R50_2010_n.jpg

65_politika_R50_2010_s.jpg
65_politika_R50_2010_s.jpg
Vražda, jejímž důvodem je názor oběti? V Česku nepředstavitelná – u nás se přece vraždí jen pro peníze, ideje a slova tu nikdo nepovažuje za nebezpečné, z toho jsme dávno vyrostli. Tato zdánlivá česká tolerance vůči odlišným názorům, která je – po zkušenosti s komunismem – spíše lhostejností a nevírou v sílu idejí, nás odlišuje od Západu více než cokoli jiného. Uvědomí si to každý, kdo si přečte knihu holandského spisovatele (žijícího dnes v USA) Iana Burumy s názvem Vražda v Amsterodamu.

Čtenáři Respektu znají Burumu z jeho textů publikovaných v rubrice Eseje, v nichž psal o tématech demokracie, islámu, Dálného východu a podobně. Tento profesor na Bard College v New Yorku patří k uznávaným intelektuálním autoritám, je to však také skvělý a poutavý spisovatel se sklonem k reportážnímu psaní, jež má v Americe dlouhou tradici.

Když byl 6. května 2002 zavražděn politik Pim Fortuyn, šlo o „nejsenzačnější vraždu v Holandsku od roku 1672“ (tehdy lynčující dav hnán kalvínskou vírou zavraždil bratry de Wittovy, přátele liberálního filozofa Spinozy). Fortuyn jako okázalý homosexuál a dandy byl skoro proti všem – od levice přes ochránce zvířat až po muslimské imigranty. Tohoto miláčka davů, který měl našlápnuto do parlamentu a možná i do křesla premiéra, zastřelil aktivista za práva zvířat van der Graaf. Naštvalo ho, že Fortuyn nosil kožešinové límce a hlásal,…

2010_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte