60B_R41_2010_n.jpg
60B_R41_2010_n.jpg

Co je proboha tenhle chlap zač?“ Když člověk zašátrá v paměti a vyloví vzpomínku na své první setkání s fotografiemi Joela-Petera Witkina, vybaví si, že právě tahle otázka mu tehdy běžela hlavou. Logičtější by samozřejmě bylo přemýšlet, o čem jeho dílo vypráví, jenže to nějak nešlo. Americký fotograf, který se proslavil aranžovanými výjevy, v nichž kromě všelijak tělesně postižených, abnormálních či znetvořených modelů „pózují“ také ostatky lidských těl, prolomil několik tabu najednou s takovou razancí, že divák v prvotním šoku přemýšlel, jestli si tyhle snímky vůbec chce pustit k tělu. Jestli může důvěřovat muži, který si ve světle fotografických lamp hraje s lidskou hlavou, aby se v hledáčku vyjímala co nejpůsobivěji. Dnes je Witkinovi dvaasedmdesát, zdaleka už nevypadá tak démonicky jako za mlada a jeho fotografie se počítají ke světové klasice. Retrospektiva v brněnském Domě umění, kterou před týdnem osobně zahájil, proto umožňuje promýšlet jeho práci s trochou potřebného odstupu.

 

Skalpel, prosím

Na žebříčku uměleckých skandalistů už jej dávno vystřídali jiní, neznamená to však, že jistá dilemata s přijetím Witkinovy práce nepřetrvávají. Je vůbec možné přitakat tomu, že v rámci aranžované fotografie někdo používá těla zemřelých vypůjčená z márnice? Obecně platnou odpověď by snad našla společnost, jejíž tabu jsou ještě pevně sdílená. V té naší si každý musí…

2010_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte