73_R31_ok_n.jpg
73_R31_ok_n.jpg

Kdy že to začíná a končí den? Spánkem? Možná pro astronoma lépe od půlnoci do půlnoci? Nevím, středa až pátek byl pro mě prakticky jeden den. Středeční vstávání jako obvykle, ráno pěšky přes smradlavý most Barikádníků do práce, odpoledne, když je konečně předpověď na noc příznivá, tak se rozhoduji a v šest hodin z hlavního nádraží vyjíždím směr Ondřejov.

73_R31_ok_s.jpg
73_R31_ok_s.jpg

Poprvé tam mám totiž službu na 2m dalekohledu (největším v ČR) a vypadá to, že se konečně i počasí smiluje. Vedle toho zároveň obsluhuji menší 65cm dalekohled na dálku. Doufám, že se tam nic nezvrtne za mé nepřítomnosti. Tedy vlak Strančice – autobus Ondřejov a jsem tam s dvouhodinovým předstihem. Akorát stihnu vše potřebné nachystat na pětašedesátce a připravit na pozorování, abych mohl letět na 2m a se sloužícím kolegou Sloupem začít pomalu v deset hodin exponovat první spektra. Troubleshooting po telefonu: „Míro, jak se tam dává ta H-alfa?“ Při první půlhodinové expozici skočím vedle, nastartuji pětašedesátku s programem na další dvě hodiny a letím zpět.

Fascinace. Nikdy mě asi nepřestane udivovat ten fakt, že se dívám zrovna na hvězdu, kterou nesleduje nikdo jiný na celé Zemi, desítky a stovky světelných let daleko, a kdoví co se to tam přesně děje. Stejně tak se odtamtud může někdo dívat na naše Slunce a my se o tom nikdy nedozvíme. Pozorovací plán je nabitý, od tří kolegů z katedry mám doporučené…

2010_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte