Nová scéna je budova divadelníky nemilovaná a pro hraní divadla nepříliš vhodná. Navzdory tomu se po delší pauze vrátila ke svému původnímu určení a od začátku roku je opět komorní scénou činohry Národního divadla. To se nyní ze všech sil snaží obávané mrtvolně zelenkavé prostory oživit – a nelze mu v tomto ohledu upřít docela slušné výsledky. Ve třetím patře se pomalu zabydluje „intelektuální“ kavárna a také program Nové scény vyhlíží docela lákavě. Ovšem především díky řadě hostů: domácí inscenace, které by logicky měly tvořit páteř zdejšího provozu, zatím vzbuzují spíše rozpaky. Bohužel včetně té nejnovější.

Umělecký šéf činohry ND Michal Dočekal vyhlásil orientaci na moderní drama a začal postupně uvádět tituly charakteristické pro jednotlivá desetiletí evropského poválečného divadla. Po Čekání na Godota a Spasených teď došla řada na sedmdesátá léta a angažovanou levicovou dramatiku, konkrétně na prvotinu Elfriede Jelinekové Co se stalo, když Nora opustila manžela aneb Opory společností.

Kdo co miluje
Jelineková ve hře „přebírá“ nejslavnější postavu Henrika Ibsena a domýšlí její další osudy (druhá polovina titulu odkazuje k poněkud méně známému Ibsenovu společenskokritickému opusu). Zatímco původní hra končí na svou dobu skandálním odchodem Nory od manžela i od dětí, Jelineková se ptá, jak si domněle osvobozená Nora povede dál. Základní úvaha je jednoduchá: žena, která celý dospělý život strávila jakožto…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte