63_R21_dunaj_n.jpg
63_R21_dunaj_n.jpg • Autor: Respekt

63_R21_dunaj_s.jpg
63_R21_dunaj_s.jpg • Autor: Respekt
Jsou to téměř tři tisíce kilometrů, které Dunaj urazí na své cestě z Černého lesa do Černého moře. Imaginární kapce to od pramene až k ústí zabere nějakých dvaadvacet dní, proteče přitom deseti státy a čtyřmi hlavními městy. Málokdo toho o střední Evropě a o Balkánu ví tolik jako tento veletok. Symptomatické je už jen to, že více než třetina koryta dnes vytváří různé státní hranice. Na tuto spojující i rozdělující a vůbec symbolickou sílu Dunaje spoléhá italský germanista Claudio Magris (1939), když se ve stejnojmenném románovém eseji snaží zachytit kulturní charakter podunajských zemí. Je to životopis řeky a zároveň řeka života, se všemi možnými odbočkami, peřejemi a spodními proudy.

Magrisův Dunaj vychází česky už podruhé - patří mezi knihy vydané záhy po revoluci, jimž se v té době nedostalo plné pozornosti. Zároveň přitom patří k dílům, která se přímo dotýkají "suchozemské“ středoevropské identity, jež se "bez saka, bez hranice, bez hodnosti, bez odznaku a matričního čísla cítí nepříjemně a vydaná napospas“. Střední Evropa představuje pro Magrise civilizaci obrany, neurózy a sebepotvrzování, ale zároveň také ironie a skepse. Jejím produktem je nejen Josef K., ale třeba také Josef Kyselak, úředník a vášnivý chodec, který ještě za časů Rakouska-Uherska zdobil skály na březích Dunaje svým podpisem, nevěda zřejmě, co lepšího než vlastní tag je možno světu zanechat.

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte