Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Anketa

Anketa: Letošní vyhlašování Českých lvů sklidilo velkou kritiku.

spidlova_295.jpg
spidlova_295.jpg • Autor: Respekt

06_D.jpg
06_D.jpg • Autor: Respekt
ZUZANA ŠPIDLOVÁ
režisérka
Domnívám se, že tato cena má svůj význam. Nicméně při pohledu na nominace jsem si musela klást otázku, zda akademici, kteří o filmech hlasovali, opravdu viděli všechny filmy natočené v roce 2009. Co se týče možných změn, myslím si, že by nebylo na škodu zavést, obdobně jako je tomu u jiných uměleckých cen, kategorii Talent roku, a to nejlépe jednu společnou pro všechny profesní kategorie. Například letos byla šance alespoň takto upozornit na zajímavé filmy, jakými jsou Zoufalci či Dvojka.

 

06_B.jpg
06_B.jpg • Autor: Respekt
TEREZA BRDEČKOVÁ
spisovatelka, scenáristka a filmová kritička
Český lev by se měnit neměl. Je to ocenění, které dávají filmaři filmařům a nejde tam o umění, ale o řemeslo: o režii, kameru, herectví atd. Český filmový průmysl se vyškrábal z nuly na 35 filmů ročně, a to je zázrak – bez Lvů by se o tom ani nevědělo. Lev není státní cena, je to manifestace síly filmového průmyslu. Do něj patří jak komerční Bobule 2, tak třeba Pouta. Pokud jde o letošní show, byla lepší v sále než v televizi.

 

06_C.jpg
06_C.jpg • Autor: Respekt
VOJTĚCH RYNDA
publicista, Lidové noviny
Velkou kritiku sklidily už nominace, nepovedené vyhlášení jen dokončilo dílo zkázy. K tomu, aby Čeští lvi měli aspoň nějakou relevanci a prestiž, nestačí jen důstojný ceremoniál. Je hlavně třeba zajistit, aby členové akademie (ČFTA) měli přehled o nových českých filmech: už z nominací je totiž evidentní, že většina akademiků každý rok vidí jen dva tři nejmedializovanější české tituly. Je také nutné, aby byl veřejně k dispozici seznam, jak kdo z nich nominoval a hlasoval (pokud se uráčil). Je potřeba změnit stanovy, zejména totalitní pravomoci „zakladatele“. A v neposlední řadě by také bylo záhodno, aby z Českých lvů zmizely ostudné kategorie typu nejlepší filmová hláška.

 

06_A.jpg
06_A.jpg • Autor: Respekt
EVA ZAORALOVÁ
programová ředitelka MFF v Karlových Varech
Podle mne by Českým lvům slušel komornější způsob předávání, který by dal více prostoru nominovaným filmům a oceňovaným filmařům. Rozhodně bych vynechala všechny zbytečné vsuvky typu „Zajímavosti českého filmu“ nebo „Nejoblíbenější herec/herečka“ a pokusila bych se děkovat sponzorům méně okázale. Být režisérem, volila bych spíš cestu seriózního provádění večerem než snahu o humor za každou cenu. Koneckonců, snad si český film zaslouží být brán vážně. Ovšem chápu, že v zájmu popularity akce a vyšší sledovanosti je volen večer ve stylu show a jsem s tím už dávno smířena. Proto se mi letošní předávání Českých lvů nezdálo horší než ta předešlá, která přitom nebyla zdaleka odsouzena tak ostře.

VÍCE O ČESKÝCH LVECH NA STR. 52–53

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte