Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Auta jako orchestr

Jak ochránit elektrickou síť před náhlým a těžko předvídatelným přílivem proudu z větrníků? Zajímavou roli by v tom mohla sehrát auta na elektrický pohon. O technologii, která by pomohla energetice i ekologické dopravě, se jednalo na nedávné výroční konferenci amerických vědců v Kalifornii.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Na začátek listopadu roku 2006 nevzpomínají manažeři firmy E.ON v dobrém. Pobočka firmy na severozápadě Německa obdržela žádost, aby načas odstavila jedno z důležitých vedení vysokého napětí spojujících region se zbytkem země. Bylo totiž třeba přemístit obří výletní loď Norská perla z doků, kde byla vyrobena, do Severního moře. Během plavby po řece Emži musela podeplout příslušné vedení a svojí výškou (asi 60 metrů) hrozila, že způsobí nebezpečný výboj a vedení poškodí.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Firma pečlivě namodelovala, jak odstávka zatíží zbytek sítě, a nezjistila nic varovného. Vedení tedy vypnula. Jenže se neočekávaně zvedl silný vítr. Větrné elektrárny v celém regionu začaly pumpovat do sítě značné množství elektřiny, kterou nebylo kam „odložit“ – v současných sítích je nutné vyrobený proud hned spotřebovat. Vše se pak odehrálo během vteřin: automatika odstavila několik přetížených vedení, takže se navzájem propojená evropská síť rozpadla na tři izolované ostrovy. Ve dvou z nich elektrárny nedodávaly do sítě dost proudu, aby pokryly spotřebu, takže musela opět zareagovat automatická ochrana a přetížené síti ulehčit tím, že řadu zákazníků odpojila. Bez elektřiny zůstalo až patnáct milionů lidí v řadě evropských zemí od Chorvatska po Španělsko. Zastavily se vlaky, přestaly fungovat semafory, lidé uvízli ve výtazích.

Vítr tvoří důležitý zdroj energie a v budoucnu by měl hrát stále…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.