Jste u základních škol zastáncem striktně normativního financování? Budete za tento princip financování škol „lobbovat“?

M. CIPRA

Ano, já jsem dokonce pro vouchery – rodiče každého dítěte dostanou kupon na 50 000 korun (peníze na školství děleno počtem žáků) a ten přinesou do školy, kam chtějí chodit. Lobbuji občas nějakým článkem, ale dopad je, asi jako byste v Kalifornii vylil do Tichého oceánu kyblík červeného inkoustu, a pak se v Austrálii koukal, jestli je oceán červený.

Je lepší studenty „nutit“ k tomu, aby měli kompetence (tj. aby uměli porozumět textu, pracovat s grafy…), či je lepší je vést k tomu, aby měli co nejširší – tedy i faktografické – vzdělání?

TOMÁŠ FRANĚK

Já jsem na straně klasického vzdělávání, nikoli kompetencí, inkluzivního vzdělávání a dalších moderních floskulí, které nemají většinou pražádný obsah. Když nevíte nic o historii, v jakém století žil Karel IV., kdo byl jeho otec a syn atd. – co na tom pak nafilozofujete a nakomunikujete. Hrozí, že z vás bude sebevědomý nedovzdělaný fracek, který se bude umět dobře prezentovat. Nicméně doba jde právě opačným směrem, koneckonců současný ministr školství (vystudovaný politolog) by mohl dostat hlavní roli ve filmu na toto téma.

Učitelé, kteří učí již delší dobu, vnímají snižující se ochotu dětí se učit – o kázni nemluvě. Jaký koncept by pomohl k…

2009_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte