64_R27_2009_n.jpg
64_R27_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Před 155 lety shořel šachový automat Turek, a bylo tak prozrazeno jeho tajemství

Šachovnici sledoval nehybnýma mandlovýma očima. Na hlavě měl posazený turban, v jedné paži držel dýmku s dlouhou troubelí, jeho druhá paže spočívala na měkkém polštářku. Od pasu dolů se však člověku příliš nepodobal. Místo nohou měl totiž dřevěnou skříňku se třemi dvířky.

Říkali mu Turek. Tak ho na počátku 19. století znala celá Evropa. Alespoň lidé z vyšších společenských kruhů, kteří se sešli roku 1809 na zámku Schönbrunn, aby se pokusili odhalit tajemství jeho mechanického těla. Turek se tu měl utkat se samotným císařem Francie. Když Napoleon Bonaparte vstoupil do sálu, šachový stroj mu nejprve způsobně zasalutoval. Když se ale pustili do hry a císař se pokusil Turka zmást falešným tahem, šachový automat vrátil jeho figuru na původní místo. Lidé v sále zahučeli a nechápavě kroutili hlavami. Když Bonaparte svůj falešný tah zopakoval, Turek jeho figuru odstranil ze šachovnice úplně. Přesto se Bonaparte ještě jednou pokusil o stejný švindl, ale to už se Turek rozmáchl svou mechanickou paží a smetl všechny figury ze stolu.

Francouzskému císaři tedy nezbylo než se pustit do skutečné partie. Po dvanáctém tahu ji nazlobeně ukončil položením královské figury na desku šachovnice na znamení prohry. Když pak chtěl poznat tajemství útrob svého protivníka a otevřela se před ním dvířka…

2009_obalka_R27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte