2009-705-mobr-71R14SzekyJanosfotoarcn.jpg
2009–705-mobr-71R14SzekyJanosfotoarcn.jpg • Autor: Respekt

2009-705-vobr-71R14SzekyJanosfotoarc.jpg
Fotografie: János Széky – Autor: Archiv • Autor: Respekt

János Széky

je novinář, esejista a překladatel, je také editorem a komentátorem maďarského týdeníku Élet es Irodalom. Do maďarštiny přeložil například autory jako Vladimira Nabokova, Thomase Pynchona, Djunu Barnesovou a mnoho dalších. Žije v Budapešti.

Tlak politiků na média ve střední Evropě roste. Na Slovensku i v Česku přijaly parlamenty zákony, které omezují svobodu projevu. Rádi by něco takového udělali i politici v Maďarsku, ale zatím se jim to naštěstí nedaří. Maďarská politika je totiž nemocná a podstatou této nemoci je nutnost konsenzu, zabudovaného do veřejnoprávního systému.

O co jde? Maďarsko dodnes nemá skutečně demokratickou ústavu, což je ve střední Evropě unikátní jev. V roce 1989 byla jen formálně pozměněna komunistická ústava a od té doby nebyly politické elity schopny vytvořit novou. Díky tomuto provizoriu musí být asi padesát důležitých zákonů týkajících se základních práv nebo základních institucí přijato dvoutřetinovou ústavní většinou.

Časem se tyto „dvoutřetinové“ zákony staly čímsi posvátným a opozice je pravidelně bojkotuje, neboť vždycky podezírá vládu, která je zrovna u moci, z nekalých úmyslů. A když se někdy podaří nějaký takový zákon prosadit, nelze ho už prakticky napravit. Například mediální zákon z roku 1996, který mj. zakazuje televizím vysílat před devátou hodinou večer program, v němž „se…

2009_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte