2009-658-mobr-21AR132009n.jpg
2009–658-mobr-21AR132009n.jpg • Autor: Respekt

2009-658-vobr-21AR132009.jpg
Fotografie: Udržet si svobodu dělat pakárny. (Zleva Lenka Klodová, Helena Poláková a Lucie Nepasická, hřiště na Jižním Městě) – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Při pohledu na typizované klouzačky a prolézačky, pomalu obsazující české parky, se člověk zdráhá uvěřit, že na poli stavby dětských hřišť lze dnes něco vymyslet. Přitom je to jednoduché: v Praze fungují tři ženy, které při navrhování a stavbě dětských hřišť zažívají spoustu dobrodružství. „Je v tom úžasná možnost udržet si svobodu dělat pakárny,“ říkají. A tuto osvobozující zkušenost nabízejí i dětem. Zatím mají za sebou patnáct hřišť a nevypadá to, že by se chystaly zastavit.

Konec svobody

Své firmě na stavbu hřišť říkají pracovně Enfant terrible, což lze převést i jako „strašné dítě“, a představují ji takto: jako tvorbu „zahrad, hřišť a umění podle povahy krajiny, dětí a autorek“. Všechny mají své vlastní „strašné děti“, u nichž se inspirují a získávají kvalifikaci.

Lenka Klodová je výtvarnice, vystudovala sochařství a lidé si ji kromě instalace obrovského betonového nápisu „Miluji“ na neratovickém sídlišti zřejmě nejvíc spojují s dva roky starým projektem pornografického časopisu pro ženy. Výtvarnicí je i Lucie Nepasická, vystudovala šperkařství a nyní pracuje na reliéfech, které pomáhají v orientaci nevidomým v pražské zoo. Poslední z trojice, Helena Poláková, vystudovala DAMU a pracuje jako zdravotní klaun, což znamená, že baví děti v nemocnicích.

„Studovala…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte