2008-2730-mobr-32AvariantaR512008-N.jpg
2008–2730-mobr-32AvariantaR512008-N.jpg • Autor: Respekt

2008-2730-vobr-32AvariantaR512008.jpg
Fotografie: Přátelské signály. (Setkání prezidentů Libanonu a Sýrie s manželkami) – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

„Sýrie se na Blízkém východě může stát silou buď stabilizační, nebo destabilizační,“ prohlásil britský ministr zahraničí David Miliband minulý měsíc. Hned poté navštívil Sýrii na znamení toho, že její vztahy se Západem již nejsou na bodu mrazu. Ovšem za čtyřicet let vlády rodiny Asadů (do roku 2000 panoval otec Háfiz a od té doby jeho syn Bašár) se Sýrii většinou dařilo tomuto rozhodnutí vyhýbat. Na válku byla moc slabá, ovšem měla dost síly a trpělivosti, aby svým sousedům upírala mír.

Tito unavení sousedé a velmoci, které je podporují, se možná sami pomalu rozhoupávají k rozhodnutí. V posledním roce všichni vysílali vůči Sýrii přátelské signály. Gesta to byla různá: od návštěv evropských, libanonských a iráckých delegací na vysoké úrovni po izraelské nepřímé mírové rozhovory prostřednictvím Turecka, jež je Sýrii čím dál bližší, až po britskou výstavu světové keramiky, kterou do syrského hlavního města Damašku zapůjčilo londýnské Viktoriino a Albertovo muzeum.

I Spojené státy, které za vlády George Bushe zaujímaly k Asadovi nesmiřitelně nepřátelský postoj, již nejsou tak naježené. V říjnu podnikly americké speciální jednotky z iráckého území protiteroristický nájezd, při němž podle Sýrie zahynulo sedm civilistů, přesto však obě strany od té doby tento incident bagatelizují.

Zastánci přátelštějšího přístupu k Sýrii jsou v…

2008_obalka_R51
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R51
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte