Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Svět

Outsideři útočí v Iowě

Američané si již za pár měsíců vyberou dva hlavní kandidáty, kteří se spolu příští rok utkají o nejdůležitější prezidentský úřad na světě.

2007-1674-mobr-31AR362007.gif
2007–1674-mobr-31AR362007.gif • Autor: Respekt

2007-1674-vobr-31AR362007.jpg
Fotografie: V zapadákově jde o všechno. (Barak Obama v New Hampshire) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

V placaté Iowě, ne právě nejkrásnějším státě na americkém středozápadě, se 14. ledna 2008 sejdou ve zhruba dvou tisícovkách tělocvičen, knihoven nebo kostelů známí ze sousedství. Veřejné místnosti státu s pouhými třemi miliony obyvatel budou toho dne rozděleny na několik částí označených jmény jako Mike Gravel, Joseph R. Biden Jr. nebo Hillary Rodham Clintonová. Příchozí se trochu porozhlédnou, prohodí pár slov s přáteli a nakonec se prostě někam postaví. Potom se na půl hodiny rozpoutá hlasitá přetahovaná.

Lidé shromáždění pod hlavičkou Barak Obama budou dorážet na sousedy, kteří se z „nepochopitelných“ důvodů sešli pod nápisem Dennis J. Kucinich, a přemlouvat je, aby přešli k nim. Sousedé v části John Edwards budou dorážet na příznivce Christophera J. Dodda a ti zase třeba na clintonovce. Všichni dohromady se určitě budou pokoušet přemluvit své známé shromážděné pod nápisem „Nerozhodnutí“, že na takový luxus už opravdu není čas. Půjde totiž o hodně. Až se po pár desítkách minut sečtou počty lidí v jednotlivých skupinách, bude jasné, jakého demokratického kandidáta si obyvatelé prvního hlasujícího státu v Americe přejí vidět v souboji o Bílý dům.

Kdo utrhne lavinu

Na podivném přecházení Iowanů po tělocvičnách by vlastně nemuselo nijak zvlášť záležet. Ve státě žije pouhé jedno procento Američanů, a až si v Iowě zahrají své škatule, škatule, hejbejte…

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte