Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Z kraje

Náš les v Německu

Jediná pomoc snad přijde shora. O tom chebský starosta Jan Svoboda (ODS) v poslední době přemýšlel již několikrát. Nikoli z nebes, to se rozumí. Nýbrž od Karla Schwarzenberga, ministra zahraničí. Ta věc, o kterou jde, přitom na první pohled vlastně nevypadá, že by nutně vyžadovala zásah vysoké diplomacie. Město Cheb chce prostě prodat kus lesa – a dokonce už má zájemce. Přesto se ten obchod stal předmětem kuriózního zápasu. Chebský les se totiž nachází v Bavorsku. A koupit ho nechce nikdo jiný než bavorská vláda.

2007-1656-mobr-08AR362007.gif
2007–1656-mobr-08AR362007.gif • Autor: Respekt

2007-1656-vobr-08AR362007.jpg
Fotografie: Právně je to jasné. A národně? (Chebský les v Bavorsku) • Autor: Respekt

Jediná pomoc snad přijde shora. O tom chebský starosta Jan Svoboda (ODS) v poslední době přemýšlel již několikrát. Nikoli z nebes, to se rozumí. Nýbrž od Karla Schwarzenberga, ministra zahraničí. Ta věc, o kterou jde, přitom na první pohled vlastně nevypadá, že by nutně vyžadovala zásah vysoké diplomacie. Město Cheb chce prostě prodat kus lesa – a dokonce už má zájemce. Přesto se ten obchod stal předmětem kuriózního zápasu. Chebský les se totiž nachází v Bavorsku. A koupit ho nechce nikdo jiný než bavorská vláda.

Cheb není Eger a Eger není Cheb

České město vlastnící les v Německu lze asi považovat za jedinečný jev. Chebu se to – v důsledku roztříštěných majetkových vztahů panujících v česko-bavorském pohraničí od středověku do 19. století – podařilo: katastr bavorského městečka Tirschenreuth eviduje už bezmála pět set let jako majitele 648 hektarů tamního lesa právě město „Eger“. „Z právního hlediska je věc jasná,“ říká starosta Svoboda. „Ani německá strana o našem vlastnictví nepochybuje.“ Má pravdu, i když v minulosti to tak jasné nebylo.

„Les patří městu Eger,“ říká například Walter Markl, který zažil vyhnání z Egeru jako 14letý kluk. „A samozřejmě dnešní Cheb a tehdejší Eger nejsou totéž město. Podle mého les dneska patří Bavorsku.“ Stejně uvažovalo v šedesátých letech mnoho vyhnanců. Na jejich…

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte