Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Tanec mezi kulkami

Termín etnická hudba pomalu, ale jistě zastaral a není to jen kvůli tomu, že vždy poněkud zaváněl rasismem.

2007-1608-mobr-22AR352007.gif
2007–1608-mobr-22AR352007.gif • Autor: Respekt

2007-1608-vobr-22AR352007.jpg
Fotografie: Taky se vám občas zdá o Molotovových koktejlech? – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Termín etnická hudba pomalu, ale jistě zastaral a není to jen kvůli tomu, že vždy poněkud zaváněl rasismem. V realitě dnešního globalizovaného světa se totiž o slovo hlásí nová generace hudebníků, jejichž hudba nepotřebuje nějakou opatrovnickou péči moudrých bílých mužů ze Západu. Rapperka srílanského původu M.I.A. na své druhé desce Kala dokazuje, že na klubových parketech celého světa se nyní hraje vzrušující hudba, pro kterou hranice států nehrají žádnou roli.

Vzpomínka na tamilské tygry

Vzrušující dětství by jí mohl leckdo závidět, málokdo by si ho ale chtěl doopravdy prožít na vlastní kůži. Svoji zkušenost multikulturního světa vložila Maya Arulpragasam alias rapperka M.I.A. do své barvité hudby. Narodila se sice v Londýně, ale první roky svého života prožila na Srí Lance. Její rodina se tam vrátila podpořit tamilské separatistické hnutí, otec se dokonce přidal k militantní studentské skupině EROS a aktivně se účastnil bojů občanské války.

Když se v polovině osmdesátých let začala situace na Srí Lance zhoršovat, jí, matce a sourozencům se podařilo uprchnout přes Indii zpět do Londýna, kde začali svůj život od nuly v uprchlickém táboře. Maya vystudovala uměleckou školu a vrhla se do světa výtvarného umění. Hned její první výstava v roce 2001 si získala pozornost britských kritiků a nominaci na Alternative Turner Prize, rebelskou verzi prestižní umělecké ceny. Části…

200735-vobr-obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200735-vobr-obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte