Polskou vládnoucí pravici ohrožuje štěpení, levice hledá lídra.

Když současná vládní garnitura v Polsku přebírala v roce 2005 moc, někteří komentátoři, či spíše vykladači úmyslů premiéra Jarosława Kaczyńského, tvrdili, že jeho politická brutalita má hlubší smysl a cíl. Kaczyński už v dávné minulosti – ještě jako marginální postava politické scény – snil svůj sen o Polsku jako politickém systému dvou velkých stran podle britského, v horším případě německého vzoru.

Rozštěp kvůli interrupcím

Komentátoři viděli v jeho tvrdosti a nátlakové politice taktický úmysl – snahu nejprve zničit tábor postkomunistů a na uvolněné místo nalevo pak vytlačit své odpůrce z řad nekomunistů, tedy zejména dnešní opoziční Občanskou platformu (OP). Dovršit své dílo chtěl tím, že z Občanské platformy vytáhne všechny konzervativce a zláká je do své strany Právo a spravedlnost (PiS). Potom by měl v Polsku začít fungovat duální systém pravice–levice, přičemž podle této úvahy by pravice měla automaticky vždy navrch.

Pokud takovou představu Kaczyński opravdu měl, tak má dnes už malou naději, že mu někdy vyjde. Důvodů je několik. Prvním je, že jeho dosud monolitní PiS se právě otevřeně rozštěpila. Odešel z ní vlivný poslanec a předseda dolní komory parlamentu Marek Jurek, poté co neprošla dlouho připravovaná změna ústavy, která měla výrazně zpřísnit už tak dost přísný zákaz interrupcí. Jurek vzal s sebou sice nepočetnou, ale…

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte