mobrazek_103.gif
mobrazek_103.gif • Autor: Respekt

vobrazek_103.jpeg
Fotografie: Nejel s námi dlouho, bohužel. Foto Jitka Vrtalová • Autor: Respekt

Před pár lety se členové pražského spolku Auto*mat bojující proti stále většímu ovládnutí města osobními auty rozhodli provést jednoduchou pouliční akci. Rozhořčeni tím, že magistrát pohrdá jejich projektem Den bez aut (kterým chtěli do Čech zavést tradici mnoha evropských měst, v nichž radní za pomoci dočasných uzavírek jednou za rok umožňují místním prožít alespoň několik hodin v ulicích bez všudypřítomných aut), si naplánovali, že vyvedou z klidu blahobytné řidiče na pražské magistrále a alespoň na pár vteřin zastaví jejich nerušenou jízdu protestním transparentem rozvinutým náhle před jejich čelními skly. Propagátoři městské cyklistiky z Auto*matu ale tehdy v září 2003 podcenili konspiraci. Na místě jejich pokusu o vzkaz řidičům už čekala policie, a když se dva dobrovolníci rozběhli s pruhem látky přes silnici, strážci pořádku provokaci v zárodku zlikvidovali.

Toho zářijového odpoledne došli pražští jezdci k závěru, že bojovat s bezohlednými řidiči takhle amatérsky prostě nemá cenu. A že je načase zkusit něco jiného.

Mezi městskými kolaři, kteří se v této konstelaci rozhodli, že končí s aktivismem, byl tehdy i sedmadvacetiletý novinář Jan Bouchal. On a jeho přátelé postupně vytvořili ze spolku Auto*Mat prostor, který místo partyzánského boje proti řidičům nabízí informace o dopadech automobilové dopravy na město a zároveň se pokouší spojovat všechny zájemce o propagaci veřejné, pěší nebo…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte