Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Kdo zabil český film

Čeští filmoví tvůrci si už léta stěžují, že ve srovnání s evropskými kolegy tvoří svá díla v nuzných podmínkách. Provinčních filmů, které oslovují vkus místního většinového diváka, je dost, ale filmaři mají i smělejší ambice – točit zajímavá díla, schopná uspět ve světové konkurenci.

2006-889-mobr-20A.gif
2006–889-mobr-20A.gif • Autor: Respekt

2006-889-vobr-20A.jpg
Fotografie: V Cannes se o českém filmu konečně mluvilo. Bohužel špatně. – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Desítky milionů, na které filmaři ztratili naději, přinesly na konci týdne další potíže. Čeští tvůrci stáhli svá díla z programu dnes zahájeného festivalu dětského filmu ve Zlíně. Současně se objevují hrozby, že někteří z nich odvolají své filmy i z mezinárodních přehlídek.

Lepší než nic

Jde opravdu o hodně. Čeští filmoví tvůrci si už léta stěžují, že ve srovnání s evropskými kolegy tvoří svá díla v nuzných podmínkách. Provinčních filmů, které oslovují vkus místního většinového diváka, je dost, ale filmaři mají i smělejší ambice – točit zajímavá díla, schopná uspět ve světové konkurenci. A právě minimální podpora ze strany státu způsobuje, že český film se na mezinárodní scéně dostává do stále větší izolace.

Argumenty prezidenta Klause, že film je normální byznys a nepotřebuje podporu, bylo bohužel nutné předpokládat. K němu se ale přidal nezájem poslanců, který důležitou změnu po prezidentově stopce provázel. Prohlášení ministra kultury Vítězslava Jandáka, že je mu jedno, jak hlasování dopadne, jen připomnělo, že zákonodárci měli na své poslední předvolební schůzi opravdu jiné starosti.

Je to škoda. Český film se letos v Cannes nejistým krokem vracel na mezinárodní scénu. Do prestižního programu Producers on move, který umožňuje producentům získávat potřebné kontakty a domlouvat mezinárodní koprodukce, byla vybrána Karla Stojáková (Restart, Slávek the Shit) a…

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte