0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov26. 11. 20058 minut

Ratha ta ta ta

Ze zdravotnictví se opět stalo téma číslo jedna. Po nucené správě uvalené novým ministrem zdravotnictví na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ovládlo toto téma na celý týden i debatu v českém sněmu. Fronta se ale nenatáhla podle věcného pohledu na jádro problémů zdejšího zdravotnictví, spíš podle politických barev. Za ministra Ratha, nepřímo obviňujícího opoziční politiky z účasti na tunelování zadlužené pojišťovny, se samozřejmě postavili „jeho“ sociální demokraté. Naopak nesmiřitelně proti jsou lidé z ODS. Ve vzájemném přetahování trochu zapadlo, že jde-li v probíhajícím sporu hlavně o cenu a úroveň zdejší zdravotní péče, stihl už nový ministr udělal některé kroky správným směrem.

Ze zdravotnictví se opět stalo téma číslo jedna. Po nucené správě uvalené novým ministrem zdravotnictví na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ovládlo toto téma na celý týden i debatu v českém sněmu. Fronta se ale nenatáhla podle věcného pohledu na jádro problémů zdejšího zdravotnictví, spíš podle politických barev. Za ministra Ratha, nepřímo obviňujícího opoziční politiky z účasti na tunelování zadlužené pojišťovny, se samozřejmě postavili „jeho“ sociální demokraté. Naopak nesmiřitelně proti jsou lidé z ODS. Ve vzájemném přetahování trochu zapadlo, že jde-li v probíhajícím sporu hlavně o cenu a úroveň zdejší zdravotní péče, stihl už nový ministr udělal některé kroky správným směrem.

My pluli dál a dál

Reklama

Většinu minulého týdne se nový ministr David Rath snažil přesvědčit poslance o nutnosti odvolat šéfku Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ta pak před víkendem sama rezignovala. Rath také apeloval na zřízení komise, která by hospodaření ve státem garantované instituci zkontrolovala. Důvodem mu byl hrozivý, bezmála čtrnáctimiliardový dluh, který pojišťovně prudce narostl za ministrování Milady Emmerové. Nikdo však zatím nerozklíčil, jaký podíl má na dluhu stát a jaký vedení VZP. „Vina byla i na straně ministerstva, všichni jeho představitelé za to ale byli postiženi tím, že museli odejít,“ řekl poslancům minulý čtvrtek ministr Rath. „Zatímco paní Musílková dál pluje a řídí instituci bez vize a manažerského plánu, co s…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc