Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Utajený Frankenstein

V českém zemědělství došlo počátkem roku k přelomové události: jako pátý stát v Evropské unii totiž Česko povolilo pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO). Zatím jde sice jen o pouhých 270 hektarů kukuřice, ale toto množství se může již v příštím roce zmnohonásobit.

Fotografie: Kachnám zatím v Americe tahle kukuřice nevadí, uvidíme u nás. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Kachnám zatím v Americe tahle kukuřice nevadí, uvidíme u nás. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

V českém zemědělství došlo počátkem roku k přelomové události: jako pátý stát v Evropské unii totiž Česko povolilo pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO). Zatím jde sice jen o pouhých 270 hektarů kukuřice, ale toto množství se může již v příštím roce zmnohonásobit.

Je to skvělé, ale…

Urostlý padesátník si zálibně prohlíží zhruba osmdesát metrů dlouhý a deset metrů široký pás kukuřice, stojící osamoceně na konci pole. „Vypadá to výborně. Předtím jsem měl pole plné larev zavíječe kukuřičného. Nyní po něm není ani stopa, a dokonce se zdá, že budou vyšší výnosy,“ pochvaluje si.

Příběh, který se odehrává na Třebíčsku, by nebyl ničím zvláštní, nebýt dvou věcí. Uvedený zemědělec se až panicky obává, aby v novinách nezaznělo jeho jméno (říkejme mu proto pan Josef) a ani kukuřice není ledajaká: je to první rostlina, u níž vědci uměle upravili geny a smí se pěstovat v Česku. Zatím se v tuzemsku na geneticky modifikované plodiny (povolená je zatím jen kukuřice upravená proti zavíječi) dalo na šest desítek zemědělců – drtivé většině z nich ale musel největší výrobce geneticky upraveného osiva, firma Monsanto, dát semena na zkoušku zdarma.

„GMO plodiny jsou už dostatečně vyzkoušené. Ale lidi se jich bojí. Nechci, aby mi sem někdo přijel a zničil úrodu nebo házel cihly do oken,“ vysvětluje pan Josef. Kromě uvedeného pokusného políčka má…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].