Román Frišta má sílu, tajemství a atraktivní téma současného Kábulu. Záhadou zůstává, proč si ho nikdo nevšímá.

Za první půlrok se román Frišta od Petry Procházkové stal bestsellerem, ale odborná veřejnost k němu po celou dobu mlčí. Kritika si zřejmě nedokáže se samorostem, jako je Procházková, poradit. Frišta, příběh z poválečného Kábulu, je román, ovšem psaný reportážním stylem. Procházková nešetří nikoho a nic, západní spojence ani afghánské obyvatele. Popisy každodenního života včetně intimních úkonů jsou tak syrové, až se čtenáři zdá, že se spolu s autorkou drze vlámal do cizího soukromí. Kniha je také takzvaně politicky nekorektní, obhajuje tradiční afghánský způsob života včetně zahalování a někdy i násilí. Má silný příběh a tajemství jako vystřižené z Márquezových románů, ale autorka obojí občas lhostejně opouští a věnuje se reportážnímu líčení chaotického života v kábulských ulicích. Frišta se nemusí každému líbit, ale ať už knihu budete číst s nadšením nebo vztekem, nebude vám lhostejná. A kromě toho – ať žije každý český autor, který najde jiné téma než dění doma na dvorku. Sami sebe občas nejlépe poznáme v konfrontaci s něčím cizím a odlehlým.

Cena za lásku

Vypravěčkou Frišty je mladá žena jménem Herra, rusko-tádžická vysokoškolačka, která se provdala do Kábulu. Na studiích v Moskvě se její nastávající Nazir chová jako západní intelektuál a prodává spolužačkám džíny, ale po svatbě rychle přijme tradiční…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte