0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika1. 1. 20055 minut

Prodám srdce

Zatím si toho všímají především zainteresovaní odborníci a pacienti, ale ten jev trvá už několik roků: od druhé poloviny 90. let začal klesat počet transplantací. Platí to pro většinu západních zemí; v České republice se od roku 1997 jejich počet snížil zhruba o 40 %.

Že by byly operace nákladnější než dřív? Ne, provádějí se už padesát let a s vývojem vědy každá technologie zlevňuje. Příčina poklesu je v prostém nedostatku orgánů. A jakkoli to zní cynicky, jde v zásadě o ekonomický problém, takže má i ekonomické řešení.

Jak vytvořit nedostatek

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

V České republice je dnes registrováno zhruba 1200 lidí, kteří čekají na transplantaci některého orgánu – zejména jde o ledviny, srdce, slinivku, plíce a játra. V roce 2003 se dělalo 551 transplantací, zhruba 80 % se týkalo ledvin (třeba transplantací plic bývá 3–5 do roka). Vzhledem k nedostatku orgánů se přibližně čtvrtina čekatelů své transplantace nedožije. A tento deficit mezi poptávaným a nabízeným množstvím se v poslední době zvětšuje.

Ekonomové toho mnoho nevědí ani neumí, ale něco přece: lehce vytvoří přebytek nebo nedostatek. Chcete přebytek? Jednoduché – úředně stanovte minimální cenu, která bude vyšší než tržní. Chcete nedostatek? Ještě lehčí – stanovte maximální cenu, která bude nižší než tržní. Přesně to se děje na trhu s orgány. Podle transplantačního zákona z roku 2002 lidské tělo a jeho části nesmějí být zdrojem žádného finančního prospěchu nebo jiných…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc