Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Kolaps mezi svými

Ministerský předseda Vladimír Špidla v pátek v Poslanecké sněmovně zkolaboval – naštěstí šlo „jen“ o chvilkový výpadek vyčerpaného organismu. Řeklo by se, že je to pochopitelné. Špidla prosazuje doma reformy, vede zahraničněpolitická jednání, soustavně bojuje s opozicí i s koaličními partnery a spí podle všeho jako Gandalf: když to okolnosti dovolí. Jenomže ona zdravotní příhoda má větší výpovědní hodnotu, než že vysoká politika je náročná profese: premiér příznačně omdlel na zasedání poslanců vlastní strany. Je ilustrativní, že se premiérovo vyčerpání projevilo právě uprostřed kolegů, kteří by mu měli být oporou. Jako předseda musí vydávat takovou energii na to, aby se mu strana nerozpadla pod rukama, že mu zbývá málo síly na práci v exekutivě.

A teď všichni tiše

Před pár dny se ve všech médiích psalo, že sociální demokracie je ve vyhrocené krizi. Klesají jí preference a v Lidovém domě se soudí, že Špidla a jeho spojenci ve vedení příliš podléhají požadavkům lidovců a Unie svobody. Stanislav Gross poprvé připustil, že by mohl na příštím sjezdu kandidovat na předsedu. Senátor za ČSSD a šéf odborů Milan Štěch se sešel s komunistou Miroslavem Grebeníčkem a společně si libovali, v čem všem se shodnou. Korunou toho všeho byl proslulý dopis, jejž podepsalo kolem dvaceti poslanců: „Nikdo, komu jde o ČSSD, nemůže být se současnou situací strany a ve straně spokojen… Zájmy svých voličů, obyčejných lidí, nehájíme tak, jak…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v09.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.