Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Olympiádu zachránila Asie

Thajská dívka Phan (22) sedí každý den čtrnáct hodin za šicím strojem. Stejně jako všechny ostatní dívky kolem v narvané nevětrané hale má za tu dobu nárok na dvě hodinové pauzy. Děsí se přitom chvíle, kdy k ní přijde některý z manažerů a pod pohrůžkou vyhazovu ji bude nutit k sexu.
To je jeden z téměř dvou stovek osudů shromážděných do aktuální zprávy Play Fair at the Olympics, která monitoruje nevyhovující podmínky v asijských továrnách pracujících pro světoznámé značky Nike, Puma či Adidas. Na tento smutný osud thajské dívky se dá ale podívat i z lepší stránky – stovky tisíc lidí po celém světě její příběh znají a chtějí ho dovést k lepšímu konci. Naposledy se i za práva Phan demonstrovalo na olympijských hrách v Athénách.

Fotografie: Demonstrace za práva asijských nevolníků během olympijských her v Athénách. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Demonstrace za práva asijských nevolníků během olympijských her v Athénách. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Thajská dívka Phan (22) sedí každý den čtrnáct hodin za šicím strojem. Stejně jako všechny ostatní dívky kolem v narvané nevětrané hale má za tu dobu nárok na dvě hodinové pauzy. Děsí se přitom chvíle, kdy k ní přijde některý z manažerů a pod pohrůžkou vyhazovu ji bude nutit k sexu.

To je jeden z téměř dvou stovek osudů shromážděných do aktuální zprávy Play Fair at the Olympics, která monitoruje nevyhovující podmínky v asijských továrnách pracujících pro světoznámé značky Nike, Puma či Adidas. Na tento smutný osud thajské dívky se dá ale podívat i z lepší stránky – stovky tisíc lidí po celém světě její příběh znají a chtějí ho dovést k lepšímu konci. Naposledy se i za práva Phan demonstrovalo na olympijských hrách v Athénách.

Mučení a ponižování

Boj proti zneužívání levné pracovní síly sice ještě zdaleka není skončený, ale přesto už dnes lze hovořit o enormním úspěchu. Když se zejména na začátku devadesátých let začalo mluvit o nesnesitelných podmínkách dělníků šijících pro Nike či Adidas, nikdo tomu nevěnoval příliš velkou pozornost. Bylo to způsobeno mimo jiné i tím, že demonstranti využívali osudu zejména asijských dělníků k vlastnímu ideologickému boji proti „odpornému kapitalismu, který vydělává na chudých“. Přibližně od druhé poloviny devadesátých let ale nastává výrazný obrat, protože debata má profesionálnější úroveň. Sociologové, odbory či různé…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v36.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.