Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Mimochodem

Pořádný člověk, který dbá na duševní zdraví, se umí v sobotu ráno odpoutat od nároků povolání. Hodí starosti za hlavu a věnuje se něčemu povznášejícímu, třeba práci na zahrádce, pokud má nějakou po ruce. Já už třetí rok usedám k sepisování sloupku, který musím odpoledne odeslat, aby v pondělí vyšel, a v duchu skučím hrůzou, že mne nic nenapadne. Oknem za obrazovkou počítače vidím zaplevelenou zahrádku, a to zrovna ten nejzanedbanější kout před zchátralou zdí sousedovy garáže, kde vybujela houština černého bezu, planých třešní a ostnatého hlohu. Před několika lety by stačilo párkrát rýpnout rýčem, abych tam nastolil úhledný pořádek, jaký se dá snadno udržovat pomocí sekačky na trávu, ale teď už bych k tomu potřeboval krumpáč a pilu.

Nepořádným lidem zbývá chabá útěcha, že i chátrání a bujení má svou poezii. Před mnoha lety jsem na studiích v Ústí nad Labem bydlel na koleji v kdysi honosné vile sudetoněmeckého továrníka Schichta, známého výrobce mýdla s jelenem, který se na její půdě v květnu 1945 oběsil. Když se kolegové o víkendech rozjeli do svých domovů, sedával jsem rád s knihou u vyviklaných balustrád na terase monumentálního schodiště, jež vedlo do zpustlého parku, a pozoroval správcovy slepice, jak vyzobávají červy z rozchlípených spár ve vzduté mramorové dlažbě. Původního majitele by ten obraz úpadku jistě mrzel, ale možná by pocítil i drobné zadostiučinění z jeho malebnosti. Opravdová kvalita se pozná nejlépe, když už je omšelá a zraje k zániku, zatímco…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v32.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.