Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Písničky, co nejdou zapískat

Fotografie: Sestry Steinovy: Pantoflemi nešoupeme. Foto Filip Kašlík • Autor: Respekt
Fotografie: Sestry Steinovy: Pantoflemi nešoupeme. Foto Filip Kašlík • Autor: Respekt

Porevoluční křeč českého folku zdá se povoluje. Po krátké a zasloužené polistopadové adoraci vešla většina z protirežimních písničkářů do čítanek a zároveň je čekal pád do nezájmu. Někteří to zabalili, jiní přetékali ukřivděností, další se na čas odmlčeli a dnes se na jejich koncerty zase chodí do hospod a kaváren. A po určitém mezičase zavládla v české písničce logicky jiná emoce než za časů Kryla nebo Hutky. Žádné společenství, žádné Šafrány, každý jede na vlastní triko a po svém. Lidovky obstarávají Čechomor a Vlasta Redl, Zuzana Navarová to zkouší multikulturně, divadelní poetika Ypsilonky proslavila Jiřího Schmitzera a bratry Ebeny, Radůza zdědila hospodskou harmoniku po Václavu Koubkovi a Jaromír Nohavica vkročil do Síně slávy. Všichni jsou dnes překvapivě žádaným zbožím, chodí na ně stovky lidí, desky se prodávají ve velkém. Opravdu osobitých a autentických alb je ale v českém folku setrvale jako šafránu. Z letošních novinek rozhodně vybočily z průměru desky Karla Vepřeka a Sester Steinových.

Od hospody k Hospodinu

„Včera na koncertě bylo pět platících diváků,“ krčí rameny písničkářský solitér Vepřek. Právě mu vyšla druhá deska Artinodhás (čti pozpátku). Je plná meditativních skladeb o člověku, Bohu a jejich vzájemném napětí a provázanosti. Vepřek vlastně dělá dnes to samé, co už od konce 70. let minulého století, kdy hrával s Vladimírem Mertou a byl zván na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v29.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.