Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Smějeme se s českým sněmem

Na přesnou statistiku o počtu právních předpisů za letošní rok si ještě musíme počkat, ale zdá se, že legislativní smršť už definitivně utichla. Přesto zákonů a norem, které v uplynulých měsících schválil český parlament, bylo požehnaně. Mnohé navíc přinášejí čtenáři nejedno potěšení a překvapivé zjištění. Podívejme se na některé z nich.

Cesta na 891 AQ

Významným počinem české legislativy v uplynulém roce byl zákon o Antarktidě. Tučňáky, a nejen je, náš zákon ochrání, neboť jeho hlavním účelem je právě ochrana životního prostředí v Antarktidě. Pražské ministerstvo životního prostředí k tomu získává nové kompetence při výkonu státní správy. Takže možná i nějaký úředník bude muset vyrazit do dalekých krajů na služební cestu jako „pozorovatel“ podle § 26 zmíněného zákona. Ba i český policista se může vydat na cestu, neboť tímto právním aktem byl změněn i náš trestní zákon a jeho působnost byla vztažena i na Antarktidu. Ještě zaznamenejme, že zákon o zemi věčného ledu přináší nově do českého právního řádu definici vody a to v § 2 písmena g): „sladkovodním systémem se rozumí tekoucí a stojatá sladká voda“. Zákonu se nicméně nepodařilo sjednotit legislativu v otázce označování Antarktidy. Podle opatření ČSÚ Op 27/99 se totiž Antarktida označuje i nadále kódem 891 AQ. Naopak dle vyhlášky ministerstva školství č. 28 690/2000–22 k vyplňování vysvědčení základních škol se Antarktida označuje zkratkou ATA. V platnosti zároveň…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte