Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Jak se manipuluje za Špidly

Už za dva týdny má Špidlův kabinet rozhodnout o vítězi soutěže na prodej dvou hnědouhelných firem, Severočeských dolů a Sokolovské uhelné. Čím dál častěji se však ozývají hlasy, že soutěž není férová. A netvrdí to jen odmítnutí zahraniční investoři, ale i Evropská komise a tuzemské odbory. Vládou stanovené podmínky i průběh soutěže totiž nasvědčují tomu, že vítězem má být v prvním případě Mostecká uhelná, v druhém sami šéfové Sokolovské uhelné.
Podezřelý prodej se přesunul i na půdu sněmovny, ODS na tento týden svolala její mimořádné zasedání, na němž má vláda vysvětlit okolnosti důlní privatizace. A do toho přišla v pátek nečekaná zpráva: policie pozatýkala majitele Ostravsko--karvinských dolů kvůli podezření, že svou firmu před lety ovládli nelegálními machinacemi. Nic lepšího si sokolovští manažeři právě teď nemohli přát: Ostravané byli v nadcházející bitvě jejich posledními konkurenty.

mobrazek_1771.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_1771.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Autor Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt
Fotografie: Autor Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

Už za dva týdny má Špidlův kabinet rozhodnout o vítězi soutěže na prodej dvou hnědouhelných firem, Severočeských dolů a Sokolovské uhelné. Čím dál častěji se však ozývají hlasy, že soutěž není férová. A netvrdí to jen odmítnutí zahraniční investoři, ale i Evropská komise a tuzemské odbory. Vládou stanovené podmínky i průběh soutěže totiž nasvědčují tomu, že vítězem má být v prvním případě Mostecká uhelná, v druhém sami šéfové Sokolovské uhelné.

Podezřelý prodej se přesunul i na půdu sněmovny, ODS na tento týden svolala její mimořádné zasedání, na němž má vláda vysvětlit okolnosti důlní privatizace. A do toho přišla v pátek nečekaná zpráva: policie pozatýkala majitele Ostravsko–karvinských dolů kvůli podezření, že svou firmu před lety ovládli nelegálními machinacemi. Nic lepšího si sokolovští manažeři právě teď nemohli přát: Ostravané byli v nadcházející bitvě jejich posledními konkurenty.

14 miliard v hrsti

Proč jsou obě firmy tolik cenné? Severočeské doly hospodaří každoročně s čistým ziskem přes miliardu korun, Sokolovská uhelná zhruba s polovičním. V obou je navíc uložena velká hotovost, protože firmy jsou povinny si střádat na budoucí rekultivaci vytěžené krajiny: Severočeské doly mají takto v rezervách a fondech uloženo zhruba 10 miliard korun, Sokolovská uhelná 4 miliardy. I když jsou tyto peníze účelově vázané, před zahájením rekultivace je lze neomezeně používat.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].