mobrazek_1549.jpeg
mobrazek_1549.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1549.jpeg
Fotografie: Dnešní generace německých důchodců si podle ekonomů žije lépe než ty předchozí. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Dvě největší evropské ekonomiky už jsou na tom ekonomicky tak špatně, že jim nezbylo než pustit se do reforem, které by jim ještě před pár lety připadaly nepředstavitelné a hlavně neprosaditelné. Kancléř Gerhard Schröder bude první, kdo od druhé světové války sníží Němcům důchody. Ve Francii zase zvoní hrana 35hodinovému pracovnímu týdnu. To jsou jen dva příklady, jak se reformy dotknou každého Němce či Francouze. Ekonomové Mezinárodního měnového fondu upozorňují, že obě země už natolik brzdí jejich vlastní „sociální sítě“, že by se jich dříve či později stejně musely vzdát. A běžní lidé už to vědí. Oběma zeměmi sice otřásly v posledních měsících vlny stávek, podle průzkumů ale téměř 70 % Němců považuje reformy za nutné a 51 % Francouzů si přeje, aby jejich vláda v nepopulárních krocích pokračovala.

Britský týdeník The Economist mluví o „novém realismu“: problémy už jsou tak hluboké, že poznamenávají každodenní život a právě díky tomu lidé pochopili, že nemají jinou možnost. „O nutnosti změn a neudržitelnosti sociálních výhod se tam mluví desetiletí. Teprve teď se ale situace vyhrotila tak, že to lidé cítí a chápou, že je to neudržitelné,“ říká ekonom Jan Švejnar, ředitel Davidsonova institutu na Michiganské univerzitě v USA.

Schröder: za první metou

Reformní plány – německá Agenda 2010 a francouzská Agenda 2006 – jsou si…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte