Mezi ekonomickými novináři je zvykem líčit hospodářské recepty Francie a Ameriky jako dva protipóly – a nutno dodat, že k tomu bývá dostatek důvodů. Teď se však, jak referuje list Financial Times, Paříž hodlá přiučit ve Washingtonu. Minulé pondělí představil ministr spravedlnosti Dominique Perben nový bankrotový zákon, inspirovaný americkou předlohou. Dnes ve Francii pro devět z deseti společností znamená úpadek definitivní konec. Podle představ pařížské vlády by krachující firmy měly dostat šanci na krátkodobou soudní ochranu před věřiteli, během níž se pokusí z krize vyplout – přesně jak to umožňuje známá 11. kapitola amerického bankrotového zákona. Je to pěkný příklad, jak se místo hledání specifických národních cest dá přepracovat cizí fungující zákon. V právních předpisech se nehraje na originalitu a nechrání je žádný patent, jsou k mání zdarma. Proč dělá českým ministrům a poslancům takový problém to pochopit?

•••

Poslanci minulý týden schválili v prvním čtení rozpočet na příští rok. Podobu státního hospodaření čekají v parlamentu sice ještě další dvě kola, již teď je však jasné, že schodek dosáhne 115 miliard korun, což je nejhlubší propad, jaký kdy v historii České republiky poslanci kabinetu povolili. Na tom už se nezmění nic, ve druhém a třetím čtení už se jen budou přehazovat peníze uvnitř rozpočtu. Tak drastická sekera v hospodaření prošla Špidlově vládě až příliš snadno. Opoziční poslanci přistoupili k rozpočtu se…

v43.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte