0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika26. 7. 20035 minut

Zelení si připlatí

Nejpozději se vstupem do Evropské unie skončí časy, kdy se lidem finančně vyplatí sáhnout po ekologicky šetrných výrobcích, jako je bionafta nebo recyklovaný papír. Před vstupem do bruselského klubu totiž musíme tyto věci přeřadit ze zvýhodněné sazby DPH 5 % do standardní, která dnes dosahuje 22 %, a ekologické zboží tak podraží o 17 %. Přesun už schválil parlament, prezident Václav Klaus však zákon vetoval a poslanci ho musí projednat znovu. I pokud by se podařilo horní sazbu snížit – o což se chce zasadit unionistka Hana Marvanová, ale její snaha nemá velkou šanci na úspěch – bude od příštího roku bionafta dražší než klasická nafta vyráběná z ropy a lidé ztratí motivaci ji kupovat.

S úsporami je konec

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

„Nyní je cena asi o deset procent nižší a při průměrném zdražení o 17 % přestane být konkurenceschopným palivem,“ řekl František Janů, generální ředitel Setuzy, pro MF Dnes. Setuza je jedním z největších zpracovatelů řepkového oleje, který je základní surovinou pro výrobu bionafty.

Dnes stojí ekologické palivo na čerpací stanici kolem 19 korun, což je asi o dvě koruny méně než běžná nafta. Motorista, který natankuje plnou nádrž bionafty do osobního auta, tak ušetří asi 90 korun. Pokud by DPH zůstalo na 22 %, stála by bionafta kolem 23 korun a plná nádrž by tak přišla naopak o 90 korun dráž než běžná nafta. Kromě nižší daně z přidané hodnoty sráží cenu ekologického paliva i nižší spotřební daň a dotace, kterými stát…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc