Přelomové historické události občas lidé vnímají podobně jako tělesné orgány. Rok, kdy na Moravu přišel pár věrozvěstů, je takovým slepým střevem – orgánem, o kterém víme, který je naší součástí od narození, když bolí, lze jej poměrně jednoduše odstranit, a jehož pravou funkci zná jenom několik lidí. Naproti tomu revoluci z roku 1989 cítí většina z nás jako plíce, s nimiž se lépe dýchá. Vstup do Evropské unie zase někteří chápou jako žaludek a jiní jako motorické centrum. Ve světě politiky jsou tedy body zlomu dobře čitelné – někdo přišel, jiný odešel; někdo zvítězil, jiný prohrál atd. Hůře se už něco takového definuje ve světě vědy. Bez dostatečného časového odstupu je velmi těžké odhadnout, které z čerstvých objevů budou mít zásadní význam pro budoucnost. Není nijak těžké si představit, že to mohou být i ty, jež zůstaly v pravidelných výročních anketách o „objev roku“ víceméně pozapomenuty. Připomeňme si alespoň ty nejzajímavější z nich.

Geny a slušné vychování

Tým doktora Yuan-Chun Dinga z Kalifornské univerzity 8. ledna 2002 uveřejnil studii, z níž vyplývá, že varianta genu DRD4, která u některých lidí způsobuje poruchy pozornosti spojené s hyperaktivitou, se v lidské populaci rozšířila teprve před 40 tisíci lety. Ding si to vysvětluje tak, že na sklonku doby kamenné opouštělo množství skupinek homo sapiens rodnou Afriku a mířilo do Evropy, Asie a posléze složitěji i do Ameriky. Právě tyto cesty vyžadovaly množství…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte