Úplný zákaz kouření, který od 1. dubna prosadil starosta Michael Bloomberg pro veškeré newyorské restaurace a bary, si vyžádal první nepřímou oběť. V neděli 13. dubna v noci si vyrazili tři newyorští Číňané, sourozenci Chanovi, do baru Guernica ve čtvrti East Village. Nešlo o žádnou galerku – dva bratři (Ching studuje medicínu, Jonathan pracuje jako bankéř na Wall Street) spolu se sestrou Ngan, všichni kolem třicítky. Když si chtěli bratři v baru zapálit, dvoumetrový a stočtyřicetikilový vyhazovač Dan Blake je vyzval, aby dodrželi Bloombergův předpis. Nastala hádka, vyhazovač jednoho z bratrů prohodil dveřmi a v nastalé pranici byl ubodán.

Věc má ovšem háček. Ačkoli všichni tři Číňané měli na sobě stopy vyhazovačovy krve, nebyl nalezen vražedný nůž ani jiná zbraň. Vyšetřovatelé tedy budou mít zatraceně těžkou práci, aby prokázali, kdo konkrétně vyhazovače zabil. Celá věc vyvolala určitý mediální rozruch už proto, že následovala dva týdny po aplikaci Bloombergova zákazu. „Pan Blake byl ubodán. To je strašný zločin,“ řekla Silvia Alvarezová, mluvčí Americké společnosti proti rakovině. „Zbraní, kterou pachatel užil, nebyla cigareta. Byl to nůž.“ V opačném duchu se vyjádřil David Chang, přítel zavražděného Blakea, zvaného Shazam: „Podívejte, co se tomu klukovi stalo, a to jen kvůli zákazu kouření. Kdyby s tím vším starosta nezačal, Shazam by byl ještě naživu.“

Úřady v Srbsku a Černé hoře znovu vydaly…

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte