mobrazek_551.gif
mobrazek_551.gif • Autor: Respekt

vobrazek_551.jpeg
Fotografie: Chodounský starosta Alexandr Šťastný: „Prostě jsme to stihli včas.” Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

První jarní sluníčko láká lidi z bytů do přírody. Ti, kterým loňská povodeň vzala střechu nad hlavou, konečně mohou vyjít z těsných buněk alespoň ven a nastavit tvář teplým paprskům. Kdo může, chodí vyklízet místa, kde ještě loni stával jeho dům. A všichni začínají hledat způsob, kde a jak znovu bydlet. Pouze jediné obci na sever od Prahy se totiž zatím podařilo vystavět nové obecní byty a lidé ze zdemolovaných domů už v nich mohou dva měsíce žít.

Že si půjde za svým

Tři roky dřela paní Flégrová se svým druhem na opravě staré hájenky ve vesničce Libiš nedaleko Neratovic, kde se rozhodli usadit. Když bylo konečně všechno hotovo a zbývalo už jen přidělat okapy, přišla loni v srpnu velká voda a celý dům strhla. Letitá práce, životní sny a naděje byly rázem pryč spolu s půlmilionem korun utopeným v nezdařené rekonstrukci. Rodina se třemi dětmi se přestěhovala do provizorních unimobuněk, které městu zapůjčila soukromá firma; vyplavení nájemníci neplatí činži, pouze vodu a elektřinu.

„Hned jak opadla voda, jsme se rozhodli, že dům postavíme na stejném místě znovu. Druh je totiž zedník, a začal hned kreslit plány,“ vzpomíná na prahu svého provizoria paní Flégrová. Podařilo se jim od státu získat 450 tisíc korun na výhodný dvouprocentní úvěr, který mohou splácet dvacet let. „Staví to celé sám s bratrem, takže nám peníze budou stačit. Říká, že nechce nikde žebrat…

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte