Dětí se rodí čím dál méně, letos ubylo v lavicích základních škol dalších 23 tisích žáků. Počet škol a učitelů však klesá daleko pomaleji. Střední školy letos uvítaly jen o tři tisíce studentů méně, větší dopad klesající populační křivky je teprv čeká. Přesto je část z nich, konkrétně většina učilišť, už dnes poloprázdná. Naopak gymnázia a střední odborné školy část zájemců o studium každý rok odmítají.

Změnit tento stav navrhuje dlouhodobý záměr rozvoje vzdělávání ministerstva školství, tzv. optimalizace. Petra Buzková se k němu veřejně přihlásila v proslovu při zahájení školního roku: „Snížit počet učitelů je jediná cesta k tomu, jak je lépe zaplatit.”

Rozhodující slovo v debatě o příští podobě základního a středního školství však nebude mít ministerstvo, ale kraje. Také jejich zástupci už mají na stole první verze svých dlouhodobých záměrů. Jak ukazuje příklad Liberecka, mohou se jejich představy od ministerských dost lišit.

Změřte školy

Vizi svého rozvoje na poli vzdělávání si Liberecký kraj nechal udělat od Centra pro rozvoj lidských zdrojů při pražské pedagogické fakultě. Stejný tým, v jehož čele je poradce ministryně Petry Buzkové Jan Koucký, sepsal i ministerský návrh, proto i na Liberecko promítá centrální představy o nutných změnách.

Kraj se v některých věcech liší od republikových průměrů: Jeho obyvatelé jsou méně vzdělaní a podíl vysokoškoláků a maturantů tu i v posledních letech rostl pomaleji než jinde.…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte