Před týdnem mnozí Češi s úlevou vydechli. Vítězem německých voleb se nestali konzervativci, vedení Edmundem Stoiberem, jak se dlouho očekávalo, ale sociální demokraté kancléře Gerharda Schrödera. V době, která bude rozhodující pro český vstup do Evropské unie, nám tedy nebude mávat před nosem Benešovými dekrety Stoiber, který to má takříkajíc v popisu práce a navíc má ženu původem přímo ze Sudet. Cestu do EU nám naopak uhladí Špidlův sociálnědemokratický druh Schröder.

Čtyři hlasy v Bundestagu

Tak zní prvoplánová interpretace poslední letní neděle z pohledu Prahy. Realita ale není černobílá. V Německu skutečně vyhrála před týdnem levice a nejsilnější stát EU povede po příští čtyři roky stejná sestava jako dosud - sociální demokraté (SPD) a Zelení. Gerhard Schröder závěr volební kampaně ustál a v pondělí ráno se objevil jako vítěz. SPD ale vyhrála nad konzervativci (CDU/CSU) nejtěsnějším poměrem v německé historii, o necelých devět tisíc hlasů v osmdesátimilionovém státu, což německý tisk přirovnává k výsledku amerických voleb z podzimu 2000. Nejde o samotný příměr. V praxi jde o to, že vláda, která by teď měla prosadit zásadní reformy, má v dolní komoře, Spolkovém sněmu, většinu jen čtyř hlasů (306 z 603) a v horní komoře, Spolkové radě, je dokonce v menšině. Proto lze zpochybnit myšlenku, že se vítězstvím německé levice zastavil pohyb politického kyvadla směrem napravo v rámci Evropy. Pravice v Německu posílila a proti roku 1998 získala navíc 4…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte