Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Incident v Dublinu

Letiště v Dublinu, čtvrtek 1. srpna odpoledne. Poslední cestující na pravidelné lince ČSA do Prahy se právě usazují v letadle. Od vstupních dveří stroje se náhle ozývají vzrušené výkřiky: „Nech toho! Pocem! Co děláte? Nešahej na mě!“ Letuška zběžně zatáhne závěs v uličce, aby pasažéři neviděli ven.

Brutální povinnost

Očitému svědkovi se nabízí dramatická scéna. Na konci terminálu těsně před vchodem do letadla stojí skupinka třinácti českých Romů, které se irská policie snaží proti jejich vůli natlačit do letadla. Romové se brání, a tak okamžitě dochází k potyčce. Policisté se strkají a přetahují s dospělými muži, za nimiž se schovávají zmatené ženy a děti. V jednu chvíli se policii podaří roztrhnout rodinu na dvě části a přibližně třetina Romů ustupuje do nitra letadla. Ostatní drží venku rozkročení strážci pořádku. V ten moment se celým prostorem rozlehne hysterický pláč asi dvanáctileté dívky, která začne křičet: „Já se bojím, pomoc, babi, už nechci, nechci!“ „Jsme Markovičovi a tady ta holka jede za svojí mámou, která už dva roky bydlí v Dublinu,“ volá v nepřehledné situaci mladší Rom. Opodál stojící starší muž dodává, že část z nich je z Chomutova a do Irska přiletěli dopoledním spojem na dovolenou. V Dublinu na letišti se sotva ohřáli a už je imigrační úředníci hnali zpátky k letadlu, které se vracelo do Prahy. A proč jim zakázali vstup? „Co já vím. Pasy máme v pořádku, hotel tady zaplacenej. Nic nám neřekli a na nic se neptali,“ krčí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.