Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Říkej mi mistře

„Slovenskóóó, Slovenskóóó, Slovenskóóó,“ neslo se druhou květnovou neděli ulicemi Bratislavy i dalších slovenských měst. Většina z desítek a stovek tisíc slovenských mladíků a dívek poprvé ve svém životě zažívala pocit hrdosti na vlastní zemi - na Slovensko, které se stalo nejlepší na světě. Byť jen v prohánění černého touše po ledu.

Fanoušci bez známých

Byli hrdí na zemi, z níž každý rok odchází desítky tisíc z nich studovat, pracovat nebo prostě žít do ciziny. Jak uvádí statistiky, tento proud stále mohutní. Slovensko těm schopnějším z nich často nedokáže nabídnout dostatečnou možnost uplatnění a mnohdy nedává ani šanci vystudovat. Odjíždějí do Česka, Rakouska, sklízet ovoce do Španělska, opatrovat děti do Velké Británie nebo mizí ve Spojených státech, kde má díky rozsáhlé emigraci v minulosti snad každá slovenská rodina nějaké příbuzné. Odjíždějí nejen za lepším, ale také utíkají před všudypřítomnou korupcí, bez níž se těžko dostává už na střední školu a na vysokou už to bez ní nejde. Prchají před klientelismem, kterému se říká „mít známé“. Utíkají i před politiky, jimž už ani trochu nevěří. Dzurindova vláda je pro ně stejně zkorumpovaná jako ta Mečiarova a prezident Rudolf Schuster je pro většinu z nich jen „starý komunista“. Právě tato generace, která už od dětství ví, že zbohatnout slušnou prací na Slovensku v podstatě nejde, zato při činnostech na hraně nebo za hranou zákona to jde snadno a rychle, prožívala vítězství slovenských…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.