0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory18. 2. 200111 minut

Snažím se, abych byl spokojen

Rámeček

Stínový ministr zahraničí JAN ZAHRADIL (37) je vzděláním chemik. Od roku 1992, kdy byl poprvé zvolen poslancem za ODS, se věnuje výhradně politice. Patří mezi největší kritiky protagonistů „sarajevského atentátu“ a pozdějších členů Unie svobody. Je znám svými kontroverzními výroky, nejnověji o kubánské anabázi Ivana Pilipa. Jan Zahradil je ženatý, má dceru a syna.

V očích některých zahraničních politiků jste se svým komentářem na adresu Ivana Pilipa a jeho zatčení na Kubě postavil de facto na stranu Fidela Castra. Co vy na to?

To je nesmysl. Můj kritický vztah k Ivanu Pilipovi neznamená, že jsem Castrovým příznivcem.

Nenapadlo vás, že by vaše výroky otištěné v Právu mohla kubánská justice zneužít v případném soudním procesu?

Tak to na Kubě nechodí. O těchto věcech se nerozhoduje na základě novinového článku. Bylo jen na administrativě, přesněji na Castrovi, jak celá věc skončí.

Nemáte ani trochu pocit, že jste se zdiskreditoval jako potenciální ministr zahraničí? Ten má přece mimo jiné hájit zájmy občanů své země.

Nemyslím, že na základě jednoho výroku je anulována moje kompetence v zahraniční politice. Osobní názory jsem si měl nechat pro sebe, ne je říkat tisku, ale takové věci se přihodily i jiným. Podívejte se třeba na Billa Clintona. Já jsem se za svá slova omluvil.

Za jeden svůj výrok o kubánské aféře se musel omluvit i Václav Klaus. Svědčí to o nejistotě ODS po porážkách v…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc